Подорожуй з рюкзаком. Все, що вам потрібно знати, якщо ви мрієте відправитися у туристичний похід. Посібник для туристів – початківців

АВТОР: ТРОЙ АСПЛУНД

Немає нічого гармонічнішого для занурення в природу, ніж подорож з рюкзаком.

Розраховувати у поході лише на вміст рюкзака - часто стає справжнім випробуванням на виживання. Як пройти шлях від автомобільного кемпера та любителя відпочинку до повноцінного туриста?

Ми розповімо вам всі основи планування туристичних подорожей для початківців і дамо кілька порад і підказок щодо подорожей.

Що таке туристичні подорожі з рюкзаком?

Туристичний похід— це, по суті, будь-який похід, під час якого ви носите своє спорядження на спині та розбиваєте табір на природі на ніч. Подорожі можуть бути різноманітними - від однієї ночівлі до багатоденних походів, які можуть тривати до тижня або більше.

Це встановлення табору там, де поблизу немає жодного кемпінгу і ваша машина, швидше за все, залишиться за кілометри, а іноді на відстані декількох днів і більше від вас. Це точно не автомобільний кемпінг. Все необхідне, починаючи від того, що ви носите, закінчуючи тим, що ви їсте і де ви спите, необхідно носити на спині. Туристичний похід — це обмін життєвих зручностей на неперевершену красу віддалених гір, густих лісів і незайманих диких куточків, які мало хто може побачити.

Деякі завзяті люди навіть подорожують довгими маршрутами протягом тижнів або декілька місяців поспіль. У таких походах ви проходите цілий маршрут протягом тривалого періоду часу, оновлюючи припаси в спеціальних місцях або зупиняючись, щоб поповнити запаси в містах по дорозі.

Планування першої туристичної подорожі з рюкзаком

Хоча ідея вирушити у свою першу туристичну подорож з рюкзаком може бути захоплюючою, вам треба переконатися, що ви гарно підготовлені. Правильне планування є запорукою успішної та приємної подорожі. Готуючись вирушити на природу, слід пам’ятати про кілька ключових речей.

Сплануйте свій маршрут

Виберіть вид та довжину маршруту, які відповідають вашому рівню майстерності. Зверніть увагу на ключові орієнтири, джерела води та потенційні місця для кемпінгу.

Досліджуйте територію

Дізнайтеся, чи є якісь спеціальні вимоги та дозволи. Пам'ятайте про пожежну небезпеку та обмеження розпалювання багаття. Перевірте, чи немає потенційних небезпек або перешкод на маршруті. Дізнайтеся, з якими дикими тваринами ви потенційно можете зустрітися і подбайте по відповідний захист та спеціальні заходи безпеки (наприклад пакети із захистом від запаху для захисту їжі).

Слідкуйте за погодою

Хоч ви і завжди повинні бути готові майже до будь-яких погодних умов, знання прогнозу погоди може допомогти вам прийняти деякі рішення щодо підбору речей. Наприклад, при низьких температурах ви можете взяти з собою додатковий фліс, а у теплу погоду обрати легший спальний мішок. Також важливо перевірити можливість екстремальних погодних явищ, таких як злива або блискавка, які можуть створити небезпечні ситуації. У таких випадках задля безпеки раціонально відкласти поїздку.

Вивчіть основні навички виживання в дикій природі

Переконайтеся, що ви маєте основні знання, які допоможуть вам вижити далеко від цивілізації: навички навігації (як читати карту та користуватися компасом), розпалювання вогню, фільтрація води, приготування їжі, облаштування та розбиття табору, а також базова перша допомога.

Прислухайтеся до думки експертів

Не обов'язково вчити все самостійно. Пройдіть курс занять або подорожуйте з гідом. Зверніться за порадою до досвідчених туристів, особливо до тих, хто пройшов запланований вами маршрут. Також є багато відео, блогів і веб-сайтів, де можна знайти додаткові поради та рекомендації від туристів.

Почніть з невеличкої поїздки

Переконайтеся, що ваш перший вихід – це не багатоденний гірський похід довжиною 120 км. Отже, яка хороша відстань для туристичного походу новачка? Ми б запропонували подорож не більше ніж 16 км загалом — це 8 км в одну сторону та 8 км назад. І якщо ця перша поїздка передбачає великий підйом вгору, обирайте ще коротший маршрут.

Перевірте своє спорядження

Знаходячись далеко від дому дуже невчасно дізнатися, що ваш фільтр для води не працює. Тому обов'язково перевірте все перед поїздкою — перевірте фільтрацію води, похідну плиту, намет тощо. Також надзвичайно важливо, щоб ви розходили туристичні черевики перед поїздкою. Жорсткі чоботи викликають пухирі, а пухирі – це повний провал!

Плануйте своє харчування

Їжа може сильно обтяжити ваш рюкзак, тому важливо творчо підходити до ідей продуктів харчування в рюкзаку. Уникайте будь-яких консервованих продуктів, а замість цього вибирайте зневоднені продукти та упаковані похідні страви. Майте на увазі, що ви можете спалити 5000 калорій або більше на день, тому вибирайте продукти, що підвищують енергію, з жирами та вуглеводами — похід не місце для дієт.

Поділіться своїм маршрутом/планом

Перш ніж вирушити в дорогу, переконайтеся, що хтось, кому ви довіряєте, знає ваш запланований маршрут, щоб рятувальникам було легше знайти вас, якщо ви зіткнетеся з будь-якою бідою.

Обов'язково поділіться наступними даними:

  • Коли і куди ви їдете;
  • Коли плануєте повертатися;
  • Транспортний засіб, на якому ви їдете до початку походу;
  • Запланований маршрут і цілі на щоденну дистанцію;
  • Конкретні деталі, такі як кольори рюкзака або куртки, тощо.

Що взяти з собою: контрольний список туристичного спорядження

Після того, як ваша подорож запланована, настав час збирати речі та вирушати в дорогу. Перше, що вам знадобиться, це, звичайно ж, туристичний рюкзак. Він повинен бути досить великим, щоб вмістити все, що вам знадобиться. Майте на увазі, що однією з найбільших помилок туристів-початківців є перевантаження рюкзака, його зайва вага. Тому важливо дотримуватися цих необхідних речей для подорожей і намагатися зменшити вагу, де це можливо. Окрім вибору надлегких аксесуарів для рюкзака, ще один спосіб обмежити вагу рюкзака — розподілити вантаж по всій туристичній групі — наприклад, одна людина несе намет, інша — плиту для приготування їжі.

Одяг

Вам знадобиться кілька змін одягу, залежно від тривалості вашої подорожі. Але в умовах обмеженого місця в рюкзаку вам потрібно, щоб кожен предмет одягу був багатофункціональним, а саме для цього і призначена багатошаровість. Одним із ключових правил багатошаровості є вибір речей, які ви можете легко одягати та знімати, щоб ви могли швидко адаптуватися до умов та рівня вашої активності.

Правило тришаровості поширюється на будь-який сезон, хоча тепло, товщина та технології одягу можуть відрізнятися. Три шари:

  • Базовий шар – чудовий базовий шар для рюкзака – це тонкий шар, який носиться найближче до тіла, тому він здатний відводити піт, щоб зберегти вас сухими, у прохолоді або у теплі. Під час прохолодної погоди шукайте технології, розроблені, щоб зігрівати вас, відбиваючи тепло тіла і повертаючи його назад до вас. У спекотні дні шукайте одяг з технологіями охолодження, такими як Omni-Freeze™ ZERO або Omni-Freeze™ ZERO Ice;
  • Середній шар – це ваш ізоляційний шар, який може здаватися більш важливим взимку, але навіть у теплі місяці вночі стає холодно, особливо на великих висотах. Подумайте про такі речі, як фліси, дуті куртки або трохи товстіші сорочки з довгими рукавами. Жилет також може стати гарним середнім шаром під час подорожей;
  • Зовнішній шар або верхній одяг – ваш зовнішній шар або верхній одяг служить вам захистом від стихії. Найкращий зовнішній шар для подорожей блокуватиме вітер або дощ, але при цьому буде достатньо дихаючим, щоб почуватися комфортно. Навіть у теплу погоду вам знадобиться куртка на випадок раптової зливи або зміни погодних умов.

Черевики для походів

Під час подорожі ви можете пройти лише стільки, скільки дозволять вам ваші ноги, тому вибір правильних туристичних черевиків такий важливий. Вибирайте міцні, якісні черевики з гарною амортизацією та міцною фіксацією ноги. Для походів по пересіченій місцевості ми б запропонували туристичні черевики. Але в будь-якому випадку переконайтеся, що ви правильно їх зашнурували для кращого прилягання та комфорту. І завжди трохи поносіть їх перш ніж вирушити у похід.

Намет і спальний мішок

Туристичний намет захистить вас від негоди, а спальний мішок необхідний у холодні ночі — переконайтеся, що ваш мішок розрахований на очікувану температуру. Багато туристів також вважають, що спальний килимок, каремат, вартий того місця, яке він займає у рюкзаку. Це не тільки робить сон більш комфортним, але й забезпечує шар ізоляції між вами та холодною землею.

Мобільний телефон і портативний зарядний пристрій

Хоча у вас не завжди буде мобільний зв'язок, телефон дозволяє вам час від часу перевіряти зв'язок по дорозі, коли у вас є можливість. Ви також можете використовувати його як камеру та портативний електронний пристрій для читання, дві речі в одній.

Пакети для сміття

Частиною дотримання принципів «Не залишати слідів» полягає в тому, щоб залишати природу у кращому вигляді, ніж ви її знайшли, тобто обов'язково упаковувати все своє сміття та відходи. Пакети для сміття також можна використовувати для зберігання сухого одягу або зберігання мокрого одягу окремо від сухого спорядження.

Рюкзак, плита та паливо

Хоча це, безумовно, додає трохи ваги, немає нічого кращого, ніж тепла їжа або чашка гарячої кави, щоб відчути себе краще. Плита також дозволяє розтоплювати сніг для питної води та кип'ятити воду для її очищення.

Клейка стрічка

Однією з найбільш універсальних речей, які ви можете додати до свого рюкзака, є клейка стрічка. Швидше за все, ви знайдете їй різне застосування в різних поїздках.

Десять основних речей

Спочатку це був контрольний список готовності з 10 пунктів для альпіністів, але він став списком найнеобхідніших речей для всіх, хто вступає в непередбачуваність природи — туристи безперечно мають на це право.

Ось 10 речей, які обов'язково потрібно мати у своєму рюкзаку:

Їжа – їжа, а також легкі закуски та енергетичні батончики.

Вода – пляшка для води, система фільтрації води та таблетки для очищення.

Розпалювачі вогню – запальнички та водонепроникні сірники.

Ніж або мультитул – використовуйте його для всього: від приготування їжі до розрізання бинтів і розведення вогню.

Захист від сонця – сонцезахисний крем, сонцезахисні окуляри, сонцезахисний капелюх, одяг з рівнем UPF, який є більш ефективним захистом від сонця, ніж сонцезахисний крем.

Засоби першої допомоги – базова аптечка з перев'язувальними матеріалами, знеболюючими засобами тощо.

Утеплювач та додатковий одяг – додатковий одяг залежно від погодних умов – ніколи нічого з бавовни.

Укриття – легкий намет, мішок та/або ковдра з фольги.

Навігація – GPS-пристрій, компас та паперова карта місцевості.

Освітлення – налобний ліхтар та/або ліхтарик з додатковими батарейками.

Тепер ви задаєтеся питанням - так що ж не варто брати з собою?

Ну, практично все, без чого можна обійтися. І все, що додає непотрібну вагу вашому рюкзаку. Якщо є легша версія чогось, завжди вибирайте її.

Фізична підготовка для туристичного походу

Незалежно від того, чи це біг стежкою, бігові лижі чи туристичний похід, невелике тренування матиме велике значення для більш приємного відпочинку на свіжому повітрі. Тренування починається з певного рівня серцево-судинної підготовки, що значно полегшить ці довгі дні подорожі з рюкзаком. Піші прогулянки, біг, їзда на велосипеді та плавання – все це чудові серцево-судинні вправи для підвищення вашої витривалості.

Зміцнення ніг та м'язів спини за допомогою присідань, випадів, силові вправи також є важливим тренуванням для тих, хто збирається подорожувати з рюкзаком — перенесення 20–25% загальної ваги тіла на спині (орієнтир для ідеальної ваги рюкзака) є непростим завданням.

Звичайно, ніщо так не готує ваше тіло до подорожей, як рюкзак. Спробуйте короткі подорожі з рюкзаком або денні походи з повністю завантаженим рюкзаком, щоб підготувати ваше тіло до суворих умов тривалої багатоденної прогулянки.

Обрати туристичний рюкзак можна легко в нашому каталозі.