Вирушаємо на кемпінг: усе, що вам потрібно знати про розведення багаття!

АВТОР: НЕНСІ БУШАР

Багаття – один з найпростіших засобів отримати позитивні враження у житті.

Розведення вогнища — це давнє вміння, яке передається з покоління в покоління. Їжа здається смачнішою на багатті, а палаючі поліна і розпечене вугілля можуть перетворити холодний вечір на свято. Окрім надання тепла, вогнище зручне в якості додаткового освітлення для встановлення табору та приготування їжі. Воно також створює зачаровуючий ефект, який неминуче посилює товариськість, заохочує розповідати історії, співати та грати на гітарі, а також створює позитивне сильне емоційне відчуття, яке назавжди залишається в нашій пам’яті.

Shuayb Twaissi, турист і гід в історичному місці ЮНЕСКО в Петрі, Йорданія, каже:

— Для нас, як для бедуїнів, вогонь дуже важливий, не тільки для приготування їжі, але й для виживання.

Мій батько успадкував від свого батька наступну пораду, яку я передав своєму синові та дочкам:

— Якщо ви голодні, розведіть багаття. Якщо вам холодно, розведіть багаття. Якщо ви злякалися, розведіть багаття. Якщо ти почуваєшся самотнім, розведи багаття.

А щодо безпеки він завжди казав:

— Ніколи не спи, поки немає вогню.

А щоб приготувати їжу чи заварити чай на відкритому повітрі, потрібні лише дрова, щось, щоб розпалити вогонь і три камені, щоб поставити каструлю або пательню.

Можливо, ви не маєте тисячолітнього досвіду розпалювання багаття, як бедуїни, але в кожній туристичній групі ви обов’язково знайдете «експерта з багаття», тобто людину, яка все знає про багаття. В ідеалі ця особа пройшла певну підготовку щодо збирання дров, розпалювання і підтримки вогню, повного його гасіння та загальних правил безпеки під час паління багаття.

Незалежно від того, чи передався набір навичок у роботі з багаттям від старших поколінь, викладався на уроках скаутів або в клубі активного відпочинку, чи був лише отриманий методом спроб та помилок, існують деякі важливі елементи, які кожен може легко засвоїти. Безумовно, ви могли б стати наступним експертом з багаття у своєму колі друзів, виконавши ці прості кроки.

Збір дров для багаття

На багатьох заправках можна купити оберемок дров. Ви можете тоді бути впевнені, що вони сухі, екологічно чисті та готові до спалювання. У багатьох областях, зокрема в деяких державних і національних лісах, громадських пляжах і національних рекреаційних зонах, можна збирати деревину, але обов’язково перевірте місцеві правила. Майте на увазі, що якщо ви збираєте деревину, то треба подбати про те, щоб не оголити ландшафт безпосередньо навколо вашого кемпінгу. Зберіть достатньо дров, щоб вам вистачило розпалити вогонь і підтримувати його доволі довгий час: від півгодини до години. Ви ж не хочете, щоб ваше нарешті розпалене вогнище згасло, поки ви шукаєте ще дрова.

Якщо ви збираєте деревину, переконайтеся, що це мертва, суха деревина. Візьміть із собою невелику сокиру або легку пилку, щоб відрізати від стовбура більші шматки деревини та порізати мертві гілки на менші частини.

Щоб розпалити вогонь, вам знадобиться іскра

Ми наполегливо рекомендуємо завжди брати з собою дві запальнички, якщо вам потрібен вогонь для їжі та тепла. Якщо вага чи об’єм не має особливого значення, найкращим вибором стануть довгі бутанові запальнички, оскільки вони безпечно тримають ваші руки подалі від полум’я. Сірники також підійдуть, але їх потрібно тримати в сухості. Ви можете купити водонепроникні сірники на випадок, якщо почнеться дощ, але навіщо ризикувати? Ми рекомендуємо зберігати довгі дерев’яні сірники у водонепроникному контейнері. Крем’яні, сталеві та магнієві розпалювачі працюють як у вологих, так і в сухих умовах. Це чудові засоби, але вам обов’язково слід випробувати , перш ніж покладатися виключно на них у глухій місцевості. Якщо вам цікаво відточити свої навички виживання в глухій місцевості, є багато способів створити іскру, включно з використанням збільшувального скла або лінзи для фокусування сонця (навіть лінза з окулярів підійде) або природний кремінь. Ці способи розведення вогню — чудові навички, які можна опанувати, і чудова, більш стійка альтернатива запальничці чи сірникам.

Що потрібно, щоб розпалити вогонь

Для гарного вогню потрібні три складові: трут, розпал та більші шматки сухого дерева. Трут — швидкозаймистий матеріал для початкового займання — вам не потрібно багато. Розпал — це невеликі шматочки сухого дерева або гілок. Також вам знадобляться більші поліна, щоб підтримувати вогонь.

Трут

Почніть із купи труту розміром з кулак. Найкраще підійдуть сухі дерев’яні стружки, але ви також можете використовувати м’ятий папір, суху траву, ватні кульки, смоляні шишки, суху хвою або навіть покинуте пташине гніздо. Справа в тому, що матеріал невеликий, сухий і має велику площу поверхні, яка легко запалюється.

Розпал

Вам знадобиться щось, щоб підпалити більші шматки дерева - кілька жмень тонких 8-10 сантиметрових сухих мертвих гілочок, сухих соснових шишок або тонких паличок деревної кори. Якщо ви нервуєте через розпалювання вогню, купіть щільні, як смола, палички фатвуда та візьміть їх із собою. Розташуйте палички навколо трута. Вам знадобиться запал, щоб торкнутися трута та запалити. Переконайтеся, що палички для розпалювання розташовані досить близько одна до одної, щоб запалити одна одну, але з достатньою відстанню між ними, щоб було достатньо повітря для розпалювання вогню.

Форми багать

Немає чіткого правила щодо того, як розкласти поліна для багаття, хоча у кожного є особистий улюблений метод. Важливо пам’ятати, що для горіння вогню потрібні сухі дрова та повітря. Завжди починайте з менших шматків дерева; якщо ви знаєте, що вам потрібен вогонь на кілька годин, додайте більшу частину поліна (намагайтеся, щоб ваші дрова були менше 60 см, щоб ви могли повністю спалити їх до попелу, перш ніж загасити вогонь). Більшість людей спалюють набагато більше дров, ніж їм потрібно; Насправді, правильне багаття - це вміння підтримувати вогонь із достатньою кількістю дров, не використовуючи занадто багато.

Перш ніж почати розводити багаття, подумайте про розмір вогнища. Нам пощастило розкладати табір з гідами-бедуїнами в Йорданії, пастухами овець у Туреччині та експертами з екотуризму в Колумбії, і вони є майстрами швидкого невеликого багаття для приготування чашки чаю або заради тепла вночі. Ми ніколи не бачили, щоб вони турбувалися про те, яку форму вогню вони розведуть, але головний принцип полягає в тому, щоб вогонь був якомога меншим, щоб не витрачати паливо, горіти гарячіше, але його все одно легко загасити.

Більшість багать починають з труту, а потім розпалюють. У міру того, як вогонь розгорається, ви обережно додаєте більше розпалу (поступово, щоб не загасити початкове полум’я). Потім кладете більші дрова навколо розпалу, достатньо близько, щоб воно могло захопити полум’я, але не настільки близько, щоб позбавити полум'я кисню.

Деякі з класичних форм «укладання» багаття:

Курінь, або, як деякі ще називають, піраміда

Майже всі елементи багаття викладаються за формою піраміди. По суті, ви розміщуєте трут в середині, розташовуєте матеріал для розпалювання (гілочки) навколо нього у формі конуса, прихиляючи частини один до одного. Таким чином полум’я труту оточують маленькі палички/гілочки. Спершу розпаліть трут і розпал. Ви можете легенько подути на трут, щоб він запалив розпал. Коли розпал починає горіти, додавайте ще розпалу по шматочках. Потім додаєте до багаття гілячку більшого розміру але кладете у формі піраміди. Цей вогонь забезпечує великий потік повітря і горить швидко та яскраво.

Ви завжди можете зробити більший «курінь», притуливши більші колоди до основної конструкції. Однак, оскільки такої форми багаття дуже гаряче і швидко горить, то більша конструкція вимагає багато уваги. Якщо ви хочете, щоб вогонь горів повільніше та тривав довше, почніть із конфігурації «куреня» трут/розпалювання, а потім стратегічно складіть більші шматки деревини (в розмір вашого зап’ястка) у геометричну форму навколо. Це забезпечить ваш вогонь паливом і створить невеликий захист від вітру, щоб ваш розпал почав добре горіти. Завжди можна додати розпал (поступово більшими палицями чи гілочками).

Криниця

Найпоширеніший і простий вид багаття. Він дає широке полум'я і створює хороший жар. Може використовуватися для швидкого обігріву, просушування одягу та освітлення табору.

Недолік багаття: погано підходить для приготування їжі через широке полум'я, відносно швидко прогорає і вимагає великої кількості дров.

За допомогою зрубу встановіть два більших шматка дерева паралельно один одному з обох боків. Потім помістіть ще два шматки дерева поверх початкових двох у протилежних напрямках, щоб отримати квадрат. Укладайте деревину так, щоб у вас було 3-5 шарів, залежно від розміру деревини, яку ви використовуєте. В ідеалі треба використовувати дедалі менші шматки деревини, піднімаючись угору (щоб утворилася піраміда), тому, коли кожен шматок горить, він падає у вогонь.

Зірочка

Для влаштування такого багаття необхідні товсті сухі дрова, причому не має значення їх довжина. Дрова викладаються віялом від центру, що нагадує зірочку. У міру прогорання дрова посувають до центру.

Це економний вид багаття. Він може дуже довго горіти без постійного підкладання дров, тому незамінний вночі для тривалого підтримування вогню. Добре підходить для приготування їжі, обігріву та просушування одягу.

Мисливське багаття

На товсту колоду з підвітряного боку викладаються віялом 5-8 дров різної довжини, які посувають по мірі їх згоряння. Під ними розпалюється розпал.

Таке багаття незамінне в дощову погоду. По викладених віялом дровам стікає вода, що потрапила на вогнище, як по даху, і не потрапляє на полум'я.

Це багаття належить до економних видів багать. Воно може довго горіти без постійного підкладання дров. Вогнище дає тепло в одну сторону, тому незамінне для обігріву при ночівлі. Може використовуватися для приготування їжі і просушування одягу. Крім цього, воно дуже зручне для невеликих односторонніх заслонів.

Нодья

Прекрасний вид багаття для ночівлі в холодну погоду. Для влаштування цього багаття потрібно: 3 сухостійних колоди діаметром до 30 см і до 2,5 - 3 метри завдовжки. Від діаметра і довжини буде залежати час горіння вогнища. На двох колодах, які кладуться в основу, робляться затеси з одного боку на всю довжину. Після цього вони кладуться щільно поруч, затесаними сторонами одна до одної, щоб між ними утворилася буква "V". Із зовнішнього боку ці колоди фіксуються кілочками, щоб вони не розійшлися в сторони. У зазорі, що утворився між колодами, розпалюється розпал (найкраще – палаюче вугілля з іншого вогнища), яке рівномірно розподіляється на всю довжину колод. Після того, як розпалювання добре розгориться, зверху кладеться третя колода. По мірі прогорання між нижніми колодами збільшується зазор, і вугілля може впасти на землю. Це може призвести до того, що багаття з часом може перестати давати жар. Щоб цього не сталося необхідно періодично зсувати нижні колоди.

“Нодья” розгорається повільно, але горіти буде всю ніч. Якщо використовувати колоди товщиною в 25 см, тоді багаття горітиме близько 6-8 годин.

Є ще один варіант цього багаття. Він складається не з трьох, а з двох колод. У даному варіанті колоди кладуться одна на одну. Для того, щоб вони не падали, з обох боків необхідно вертикально вбити по парі товстих колів. Розпалювати потрібно так само, як і “Нодью” з трьох колод.

Багаття дає багато тепла і мало диму. Використовується для обігріву в холодну погоду та при мінусовій температурі, а також для невеликих односторонніх заслонів. Підтримання вогню не вимагає витрати сил. Може використовуватися для приготування їжі та сушіння одягу.

Існує маса інших методів розведення багаття. Метод платформи передбачає розміщення шматків дров поруч один з одним, а потім ще три зверху, перпендикулярно базовому шару, з кількома шарами відповідно до того, наскільки великий вогонь ви хочете. Метод платформи також підходить, якщо вам потрібне велике вугілля для великої каструлі, але у вас буде великий, бурхливий вогонь.

Метод Lean-To Fire був створений для створення вітрової захисної стіни в умовах сильного вітру. Проблема цього методу полягає в тому, що не можна розводити багаття, коли вітряно. В ідеалі все, що вам знадобиться, це боковини вашого вогнища (зроблені зі складених каменів). Якщо ви перебуваєте в дуже безпечній зоні для пожежогасіння (наприклад, на піщаному пляжі без трави, дерев чи кущів), ви можете зробити вітрозахисний захист, використовуючи більший шматок дров як одну «стіну» для захисту від вітру, але вам краще знайти місце, де немає вітру (наприклад, під гіркою або великим каменем).

Альтернатива відкритого вогню

Якщо відкритий вогонь заборонений, що часто буває в жарку, суху та вітряну погоду, є багато альтернатив для створення атмосфери біля табору. Ознайомтеся з правилами вашого пункту призначення; якщо ви шукаєте можливість готувати, швидше за все, ви все ще можете використовувати газову або пропанову плиту, або навіть брикети. Часто існує обмеження висоти «полум’я» для газових печей, яке супроводжується забороною вогню. Якщо ви просто шукаєте атмосферу (а не тепло чи кухню), є кілька дуже гарних багаторежимних світлодіодних ліхтарів, які не входять у ваш список пріоритетів, але можуть створити справді гарну і безпечну атмосферу.

Нам також подобається бездимна настільна свічка TerraFlame, у якій використовуються дуже безпечні біопаливні гелі, дозволені для використання як усередині, так і на вулиці. Настільну чашу для вогню TerraFlame Geo можна навіть використовувати для смаження маршмело, оскільки вона чиста, безпечна для їжі та не містить диму.

Якщо у ваших планах є кемпінг, почніть з приголомшливого вибору одягу для активного відпочинку від Columbia.